Вся бібліотека >>>

Зміст книги >>>

 

Економіка

 

Банковская система России Бізнес, інвестиції, право


 

Банківська система Росії

 

 

 

НАДАННЯ КРЕДИТНОЇ ОРГАНІЗАЦІЄЮ ДЕРЖАВНИМ ОРГАНАМ ВІДОМОСТЕЙ, СКЛАДОВИХ БАНКІВСЬКУ ТАЄМНИЦЮ.

 

Згідно п. 2 ст. 857 ПС РФ відомості, що становлять банківську таємницю, можуть бути надані тільки самим клієнтам або їхнім представникам. Державним органам та їх посадовим особам такі відомості можуть бути надані виключно у випадках і в порядку, передбачених законом.

Стаття 26 Закону про банки встановлює, що довідки по операціях і рахунках юридичних осіб і громадян, які здійснюють індивідуальну підприємницьку діяльність, видаються кредитною організацією їм самим, судам і арбітражним судам (суддям). Рахунковій палаті Російської Федерації, органам державної податкової служби і податковій поліції, митним органам Російської Федерації у випадках, передбачених законодавчими актами про їх діяльність, а за наявності згоди прокурора - органам попереднього слідства у справах, що перебувають у їх провадженні.

Довідки по рахунках і вкладах фізичних осіб видаються кредитною організацією їм самим, судам, а за наявності згоди прокурора - органам попереднього слідства у справах, що перебувають у їх провадженні.

Довідки по рахунках і вкладах у разі смерті їх власників видаються кредитною організацією особам, вказаним власником рахунка або вкладу в зробленому кредитній організації заповідальному розпорядженні, нотаріальним конторам по перебувають в їх провадженні спадковим справах про вклади померлих вкладників, а щодо рахунків іноземних громадян - іноземним консульським установам.

Аналіз наведених законодавчих норм дозволяє зробити наступні висновки:

по-перше, законом визначено вичерпний перелік державних органів, яким кредитна організація надає відомості, що становлять банківську таємницю;

по-друге, випадки надання вказаної інформації встановлюються законодавчими актами про діяльність державних органів, тобто в законах закріплюються спеціальні випадки, коли держоргани мають право запитувати (витребувати) у кредитної організації відомості, складові банківську таємницю, та обов'язок кредитної організації надавати такі відомості, а також порядок такого надання.

Іншими словами, підставою для отримання держорганами відомостей, що становлять банківську таємницю, є не загальне повноваження держоргану запитувати у підприємств, установ і організацій необхідну інформацію для здійснення своєї діяльності, а встановлені в законах спеціальні випадки витребування у кредитної організації, відомостей, становлять банківську таємницю;

по-третє, у законодавчих актах щодо діяльності державних органів повинні бути вказані не тільки випадки і порядок надання зазначених відомостей, але і їх обсяг, а також відповідальність державних органів та їх посадових осіб за розголошення конфіденційної інформації. Надання кредитної організацією відомостей, складових банківську таємницю, гарантовано на законодавчому рівні одержуваної конфіденційністю держорганами інформації.

Враховуючи викладене, розглянемо випадки надання кредитною організацією відомостей, складових банківську таємницю, окремим державним органам.

Суди, арбітражні суди (судді) запитують (витребують) у кредитних організацій відомості, що становлять банківську таємницю, на підставі ст. 63-65 ЦПК РРФСР, ст. 54 АПК РФ, ст. 70 КПК РФ.

У діяльності кредитних організацій нерідкі випадки, коли судові пристави-виконавці, посилаючись на ст. 12 Федерального закону «Про судових приставів», закріплює їх право отримувати при здійсненні виконавчих дій необхідну інформацію, пояснення та довідки, зобов'язують кредитні організації надавати їм інформацію про наявність грошових коштів клієнта-боржника та їх русі по банківському рахунку.

Такі вимоги судового пристава-виконавця не можна визнати правомірними. Зазначена інформація є банківською таємницею, а надання подібних відомостей судовим приставам-виконавцям законодавчими актами, що регулюють правовий режим банківської таємниці, не передбачено. Згідно з іншою точкою зору ст. 12 ФЗ «ПРО судових приставів» надає право судовим приставам-виконавцям отримувати у банків відомості, що становлять банківську таємницю.

Відповідно до п. 3 ст. 46 Федерального закону «Про виконавче провадження» відомості про наявності або відсутності у боржника - організації рахунків і вкладів у кредитної організації судовий пристав-виконавець запитує у податкових органів, які у триденний термін зобов'язані надати йому необхідну інформацію. При цьому судові пристави-виконавці, податкові органи керуються спільним наказом Міністерства юстиції РФ і Міністерства РФ з податків і зборів від 22 березня 1999 року «Про порядок надання податковими органами інформації за запитами судових приставів-виконавців».

Згідно ст. 13 Федерального закону "Про Рахункову палату Російської Федерації" при проведенні ревізій і перевірок Рахункова палата отримує від підприємств, що перевіряються, установ, організацій, банків та інших кредитно - фінансових установ всю необхідну документацію та інформацію з питань, що входять у її компетенцію. На вимогу Рахункової палати Центральний банк РФ, комерційні банки та інші кредитно-фінансові установи зобов'язані надавати їй необхідні документальні підтвердження операцій і стану рахунків об'єктів, що перевіряються. Кримінальним кодексом РФ (ст. 287) передбачена відповідальність посадових осіб за неправомірну відмову в надання інформації (документів, матеріалів), а також за надання завідомо неповної або помилкової інформації Рахунковій палаті РФ.

В силу п. 2 ст. 86 Податкового кодексу РФ банки зобов'язані видавати податковим органам довідки по операціях і рахунках організацій і громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, в порядку, визначеному законодавством Російської Федерації, протягом п'яти днів після мотивованого запиту податкового органу.

Надання податковим органам відомостей, що становлять банківську таємницю, неправильно зводити тільки до надання запитуваної ними інформації. Слід враховувати, що надання певного обсягу такої інформації поставлено в обов'язок банків: наприклад, банки зобов'язані повідомляти податковим органам за місцем обліку платників податків у п'ятиденний строк про відкриття або закриття ними рахунків (п. 1 ст. 86 НК). Надання кредитної організацією податковим органам відомостей, що становлять банківську таємницю, гарантується податкової таємницею, режим якої врегульовано ст. 102 Податкового кодексу. Режим податкової таємниці необхідно розглядати в кореспонденції з режимом банківської таємниці. У відповідності з Податковим кодексом податкову таємницю становлять будь-які отримані податковим органом відомості про платника податків. Винятком є відомості, перераховані в п. 1 ст. 102 НК РФ: 1) розголошені платником податку самостійно або за його згодою; 2) про ідентифікаційний номер платника податків; 3) про порушення законодавства про податки і збори і заходи відповідальності за ці порушення; 4) надаються податковим (митним) або правоохоронним органам інших держав відповідно до міжнародними договорами (угодами), однієї зі сторін яких є Російська Федерація, про взаємну співпрацю між податковими (митними) або правоохоронними органами (в частині відомостей, наданих цим органам). Не викликає сумнівів, що до таких відомостями належать і ті, що становлять банківську таємницю.

Статтею 1351 Податкового кодексу встановлена податкова відповідальність за неподання банками за мотивованим запитом податкового органу довідок по операціях і рахунках організацій і громадян, здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, встановлений НК РФ термін.

За Законом РФ "ПРО федеральних органах податкової поліції" в органів податкової поліції мають право отримувати безоплатно від міністерств, відомств, а також підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, фізичних осіб інформацію, необхідну для виконання покладених на федеральні органи податкової поліції обов'язків, за винятком випадків, коли законом встановлений спеціальний порядок отримання такої інформації (п. 9 ст. 11). Однак таке повноваження органів податкової поліції, на думку автора, не надає їм право отримувати від кредитних організацій відомості, що становлять банківську таємницю, так як в наведеною нормою зазначене право спеціально не закріплено.

Спірною видається також правомірність використання органами податкової поліції повноваження, закріпленого п. 2 ст. 11 Закону РФ «ПРО федеральних органах податкової поліції», згідно з яким зазначені органи мають право при виконанні службових обов'язків користуватися правами, наданими законодавством посадових осіб податкових органів.

Разом з тим повноваження органів податкової поліції закріплені в ст. 36 Податкового кодексу. Хоча перелік цих повноважень не носить вичерпного характеру, варто погодитися з думкою про те, що норми, закріплюють повноваження органів податкової поліції за самостійним здійснення податкових перевірок і застосування податкових санкцій, а також інші повноваження податкових органів, надані органам податкової поліції Законом РФ "ПРО федеральних органах податкової поліції", суперечать нормами Податкового кодексу і мають бути приведені у відповідність із ним шляхом внесення змін у цей Закон.

Виходячи з функцій органів податкової поліції, які полягають у запобіганні, виявленні, припиненні та розслідуванні порушень законодавства про податки і збори, які є злочинами адміністративними або правопорушеннями, та їх повноважень, закріплених ст. 36 Податкового кодексу, правомірно зробити висновок про те, що відомості, що становлять банківську таємницю, повинні надаватись органам податкової поліції виключно як органів попереднього слідства.

В інших випадках відомості, що становлять банківську таємницю, витребуються органами податкової поліції через податкові органи. Це передбачено нормою п. 3 ст. 36 Податкового кодексу, в силу якої органи податкової поліції при виявленні обставин, що вимагають вчинення дій, віднесених Податковим кодексом до повноважень податкових органів, які зобов'язані направити матеріали в відповідного податкового органу для прийняття рішення.

Таким чином, у ст. 26 Закону про банки потрібно внести зміни, виключивши органи податкової поліції з переліку державних органів, яким видаються довідки по операціях і рахунках юридичних осіб і громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність. Органам попереднього слідства інформація, що становить банківську таємницю, надається при наявності двох умов: по-перше, тільки за порушеними кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні, і, по-друге, за згодою прокурора. Згідно ст. 125 КПК РРФСР органами попереднього слідства є слідчі прокуратури, органів внутрішніх справ, органів федеральної служби безпеки і федеральних органів податкової поліції.

У всіх інших випадках надання відомостей, що становлять банківську таємницю, органам попереднього слідства, а також іншим правоохоронним органам є неправомірним.

Перерахуємо такі випадки, так як вони нерідко виникають у практиці кредитних організацій.

По-перше, мова йде про ст. 109: КПК РРФСР, згідно якої слідчий і орган дізнання за заявами і повідомленнями можуть витребувати необхідні матеріали до порушення кримінальної справи.

По-друге, право отримувати від громадян і посадових осіб необхідні пояснення, відомості, довідки, документи і копії з них надане міліції (ст. 11 Закону РФ "ПРО міліцію").

По-третє, витребувати документи за порушеними кримінальними справах можуть органи дізнання, перераховані в ст. 117 КПК РРФСР. За винятком митних органів та органів податкової поліції, які вказані в ст. 26 Закону про банки, надання відомостей, складових банківську таємницю, іншим органам дізнання, у тому числі міліції, є неправомірним.

По-четверте, право вимагати від керівників та інших посадових осіб подання необхідних документів, матеріалів, статистичних та інших відомостей мають прокурори (ст. 22 Федерального закону «Про прокуратуру Російської Федерації»). Надання прокурору відомостей, становлять банківську таємницю, правомірно лише у зв'язку з порушеною кримінальною справою.

Надання кредитними організаціями органам попереднього слідства інформації, що становить банківську таємницю, гарантується таємницею слідства (ст. 139 ЦПК РРФСР).

    

 «Банківська система Росії» Наступна сторінка >>>